Anasayfa » Yerel

Cemal Kaya,’Allah bir daha bu tür olayları yaşatmasın – video

Yazar: - 29 Mart 2010 – 15:49      YAZI BOYUTU: 12 14 16 18
Haber kategorisi: Yerel

4 insanın hayatını kaybetmesiyle başlayan kan davası barış yemeği ile sona erdi

Patnos ilçesinde, ocak ayında meydana gelen, 4 kişinin ölümü ve 5 kişinin yaralanması ile başlayan kan davası barış yemeği ile sona erdi.

Patnos’a bağlı Aşağıdamla köyündeki Hemdiki aşireti ile Bozoğlak köyündeki Haçki aşireti mensupları arasında, evli bir kadının başka birisine kaçması sonucu geçtiğimiz ocak ayının 24′ünde bir manavın önünde yaşanan silahlı ve bıçaklı kavgada, Aşağı Damla köyünden Ercan Yaman (31) ile Bozoğlak köyünden Kerem Yalçın (35), Yıldırım Akbulut (29) ve Feyat Yalçın (20) yaşamını yitirmiş, 5 kişi de yaralanmıştı. 4 şahsın ölümünden sonra Aşağı Damla köyünden Hemdiki Aşireti ile Bozoğlak köyünden de Haçki aşiretleri arasında kan davası başlamıştı.

Daha fazla kan dökülmemesi için devreye giren emekli imam Vahyettin Aksay, Cemil Yılmaz, İsmail Oğur, Tahir Çelik ve Harun Çelik isimli kanaat önderleri, her iki aşiret mensuplarını Endüstri Meslek Lisesi’nin çok amaçlı salonunda biraraya getirerek tekbirler eşliğinde barıştırdı. Yemekle barışan aileler el sıkışarak barışın sağlandığını gösterdi. Yemekten önce de Dedeli Köyü İmam Hatibi Mehmet Babar Kuran-ı Kerim okudu.

Kan davasının hiçbir zaman çözüm olmadığını belirten Patnos Müftüsü Şevket Dilmaç, hiçbir zaman yaşanan bu tür olayları tasvip etmedikleri için aracı olarak tarafların barışmalarını sağlamaya çalıştıklarını ifade etti. Barış konusunda emeği geçen herkese teşekkür eden Müftü Dilmaç, bu tür olayların bir daha yaşanmasını istemediklerini kaydetti.

Bu tür olayların bir daha yaşanmaması için dua edelim diyen AK Parti Ağrı Milletvekili Cemal Kaya, Kimsenin tasvip etmediği bir şekilde bu olay yaşanmıştır.

Bu İki aile fitneye faseta meydan vermeyerek bu olayı çözülmesini istemiştir, ikinci bir fesatlığa ve fitneye mahal vermeden bu barış gerçekleştirmiştir

 Bu olayda Allah rızası için katkı sunan Vahyettin Aksay, Cemil Yılmaz, İsmail Oğur, Tahir Çelik ve Harun Çelik’e ve ismini bilmediğim bu barışı sağlamak için gecesini gündüzüne katmış herkese Allah rıza için teşekkür ediyorum.

Ben biraz evvelki Danışma Kurulu toplantısında yaptığım konuşmamda da anlattım Her Ağrı’ya gelişimde üzüntüyle geldiğimi belirtmek istiyorum. Üzülüyorum yüreğim kan ağlıyor.

Biz Allaha inancı tam olan bir toplumuz Allahın vermiş olduğu canı Allah alır Ben ümit ediyorum ki, dua ediyorum ki benim gibi bütün insanlar dua ediyor ki ‘Ya rabbim bizi bir daha böyle bir olaydan dolayı yemek masasında bir araya getirme, bizi daha güzel günler için, bayramlarda, Düğünlerde bir araya getir Hasretimizi sevgimizi, saygımızı bu güzel günlerde paylaşalım

 Değerli hemşerilerim Bakın ne canlar gidiyor Ne gençler gidiyor ama büyüklere sesleniyorum, aksakallılara sesleniyorum, hocalarımıza sesleniyorum ne olur bu olayların yaşanmaması için çaba gösterelim gençlerimize kardeşlerimize nasihat edelim Fitneyi ve fesadı yapanları içimizde def edelim.

Sevgili büyüklerim hemşerilerim akrabalarım konuşmamın başında da söyledim zaman zaman bu olaylardan dolayı Ağrı’ya,Patnos’a Diyadin’e gelmek istemiyorum içim acıyor yüreğim sızlıyor bundan 20 gün önce Patnos’da bir köye taziye için gittim öldürülen bir gençdi üniversite öğrencisi Allahsınızı severseniz bunun izahı olabilirimi

Değeli hemşerilerim ne olursunuz batıda Ankara’da, İstanbul’da, Bursa’da böyle olaylardan dolayı hemşerilerinizi utandırmayın ne olursunuz. Güzelliğinizle, dindarlığınızla, mertliğinizle, şefkatliliğinizle, erkekliğinizle insana olan sevginizden dolayı bizleri sevindirin.

Siz buna layıksınız, siz öyle bir gelenekten geliyorsunuz ki, siz Ahmedi hani efendinin torunlarısınız şeyh abdülkadir Geylaninin torunlarısınız size bunlar yakışmaz ne olursunuz. Patnos’un kanaat önderlerine bu olayda ve buna benzer olaylarda katkısı bulunan herkese teşekkür ediyorum. Allah sizden razı olsun Allah bir daha böyle bir olayı milletimize ve Patnos’umuza yaşatmasın. Allah yar ve yardımcınız olsun.’diye konuştu.

Barış sonrası kuranı kerim okunması ile son bulan yemekte bir konuşma yapan Hemdiki Aşiretinde İsmail Oğur  “Yıllardır en çok kan davalarından çektik. Herkes ölen kardeşlerimiz için üzüldü. Olan oldu. Bundan sonra kin gütmenin anlamı yok. İlçe Müftüsünün barış talebi olunca olumlu karşıladık. Suçlular zaten adalet önünde hesap verip, cezalarını çekeceklerdir. Bir yada birkaç kişinin hatasını bir topluma yada aşirete mal etmek ilkelliktir. Bu çağda kan davalarına izin vermeyeceğiz. Bu barışın sağlanmasından dolayı katkıları olan herkese teşekkür ediyorum. Özelikle Ağrı Milletvekili cemal Kaya’ya  katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Fatma Salman Kotan’a ve Van Milletvekili İkram Dinçer’e teşekkür ediyorum” dedi.

Olay Ocak ayında Patnos’a bağlı Aşağıdamla köyündeki Hemdiki aşireti ile Bozoğlak köyündeki Haçki aşireti mensupları arasında yaşanmış ve kavgada 6 kişi hayatını kaybetmişti. Barış için verilen yemeğe yaklaşık 4 bin kişi katılarak bu tarihi mutluluğa şahitlik yaptılar.

Evli bir kadının başka birisine kaçması sonucu yaşanan kavgada, Aşağı Damla Köyünden Ercan Yaman(31) ile Bozoğlak Köyünden Kerem Yalçın(35), Yıldırım Akbulut(29) ve Feyat Yalçın(20), Nesim Gider ve Ersin Yaman yaşamını yitirmişti. Vatandaşlar dileriz bu dava diğer davalara örnek olur diyerek memnuniyetlerini dile getirdiler.

http://www.dailymotion.com/video/xcra5i_29-mart-2010-ck-baris-yemegi-konusm_lifestyle


 1.410 defa okundu     Yazdır Yazdır      

Bu habere yapılan yorumları dilerseniz, RSS 2.0 beslemesini kullanarak takip edebilirsiniz.

Habere Yorum Yapın

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

Yorumunuz *

*
To prove you're a person (not a spam script), type the security word shown in the picture. Click on the picture to hear an audio file of the word.
Anti-spam image