Anasayfa » Yerel

Ağrı’da Tütün Kullanımı ve madde bağımlılığı paneli

Yazar: - 26 Mart 2010 – 10:34      YAZI BOYUTU: 12 14 16 18
Haber kategorisi: Yerel

Ağrı İÇÜ Sağlık Yüksekokulunun düzenlediği “Tütün Kullanımı ve madde bağımlılığı paneli” Ağrı halk Eğitim merkezinde düzenlendi.
Konferansa Panel yöneticisi Uzm. Dr. ayşegül Şengel, Uzman Dr. Mine cengiz, Arş. Gör. Senem Taşdemir, Uzm. Dr. Serap Ulucan, Emniyet Amiri Alpaslan İlter katıldılar.
Küresel bakış açısıyla bugün, madde kullanımı; bireyin kendini köleleştirdiği bir durumdur. Çünkü bağımlılık, bireyle nesnesi arasında kurulan ve bir süre sonra bireyin özerkliğini ve karar verme yetisini ortadan kaldıran bir sonuca ulaştırmaktadır.
Böylelikle toplum, her açıdan bu hale gelmiş bireyin katkılarından gücü ve emeğinden daha da önemlisi varlık olarak bireyin kendinden yoksun kalmaktadır.
Bu saptamalara bağlı olarak çağımızın en önemli sorunlarından biri olan madde kullanım ve bağımlılığı, bir çok toplumu etkisi altında bulundurmakta ve devletten devlete benzerlik gösteren önlem ve politikaların öncelikli konusu haline gelmektedir. Dolayısıyla yalnızca bu konuya bağlı ortak bir dil ve anlayış köprüsünün önemi kendiliğinden ortaya çıkmaktadır.
Çağlar boyunca insanın ve yarattığı toplumsal düzenin, ekonomik ve teknolojik gelişmelerin taşıdığı değişim ve ilerleme ivmesi her ne ise; madde kullanım ve maddeye bağımlılık sorununun taşıdığı ivme de aynı olmuştur.
Madde kullanımın en önemli unsurlarından biri olan “uyuşturucu kullanımı” küresel bir olgudur. Boyutları ve karakteristik özellikleri ülkeden ülkeye değişmekle birlikte, dünya üzerinde hemen hemen bütün ülkeler uyuşturucudan etkilenmektedir. Geçtiğimiz on yıl boyunca gençler arasındaki uyuşturucu kullanımı çok ciddi bir artış göstermiştir. Yüksek boyutlardaki uyuşturucu kullanımı yüksek oranda şiddet ve suç, HIV/AIDS hastalıklarına yakalanma oranının yüksekliği, sosyal yapıda çökme gibi problemleri de beraberinde getirmiştir.
İstatistikler toplumun bazı kesimlerinin daha fazla uyuşturucu kullandığını ortaya koymuştur. Örneğin erkekler kadınlara, evliler bekarlara, şehirde oturanlar kırsal kesimde oturanlara, gençler yaşlılara oranla daha fazla uyuşturucu kullanmaktadır.
Uyuşturucu maddelerin arasındaki dağılım; bölgeden bölgeye ve ülkeden ülkeye değişmektedir. UNDCP(yu-en- di-si-pi)’nin yayınladığı Dünya uyuşturucu raporlarına göre dünya çapında toplam 180 milyon insan uyuşturucu kullanmaktadır. Esrar 141 milyon kişi ile en çok kullanılan uyuşturucudur. Bu rakam toplam dünya nüfusunun %2.25′ine denk düşmektedir. Buda durumun ne kadar vahim oldugunu gösteriyor.
Unutmayalım ki; Madde bağımlılığı dönüş kavşağı olmayan istemli çıkılmış ölüm yolunda seyahat etmektir. Bu yola sapmamak ümidiyle!
Sözlerimi burada sonlandırarak konuyu uzmanlarına bırakmadan önce öğrenci grupları ile panelimize katkı sağlayan İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze, panelistlerimize, Halk Eğitim Müdürlüğü çalışanlarına, bizleri yalnız bırakmayan Basın mensuplarımıza ve siz değerli Konuklarımıza Üniversitemiz ve Okulumuz adına teşekkür ediyor ve saygılar sunuyorum.” dedi.


 357 defa okundu     Yazdır Yazdır      

Bu habere yapılan yorumları dilerseniz, RSS 2.0 beslemesini kullanarak takip edebilirsiniz.

Habere Yorum Yapın

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

Yorumunuz *

*
To prove you're a person (not a spam script), type the security word shown in the picture. Click on the picture to hear an audio file of the word.
Anti-spam image