Anasayfa » Köşe Yazarları

Eşcinsellik kazıklı Voyvoda ve şiddet

Yazar: - 15 Mayıs 2009 – 11:58      YAZI BOYUTU: 12 14 16 18
Haber kategorisi: Köşe Yazarları

nevzat-tarhan

Prof. NEVZAT TARHAN
ntarhan@gmail.com

Ahlak zabıtalığı sözünü genellikle parkta öpüşen gençlere belediye zabıtalarını müdahalesi haber olduğu zaman duyarız. Suudi yönetiminde ve İran’da devletin öngördüğü ahlaka uymayanlara karşı geliştirilmiş resmi örgütlenmelere de ahlak zabıtalığı denilir.

Toplumsal ahlak konusu ile ilgili Zaman Gazetesi yazarı sosyolog Sayın Ali Bulaç CNN Türk’te ‘ Reha Muhtarla Çok Farklı’ programında Sayın Bülent Ersoy’la ciddi bir polemiğe girdiler. O programı bende izledim.

Eşcinselliğin tartışıldığı bir program, Ali Bulaç’ın tartışma getiren sözleri ertesi gün iki büyük gazetede eşcinselliğin manşet olması ve 17 Mayıs gününün bazı derneklerce ‘Uluslararası Homofobi karşıtı’ gün olarak kutlanması anlamlı bir rastlantı oldu.

Homofobi

Homofobikler eşcinsellere karşı ayrımcılık yapan, aşağılayan fiziksel ve psikolojik şiddet uygulayan kişiler olarak bilinir. Eşcinselliğe karşı korku, nefret ve düşmanlık duyguları taşıyan kişilerdir.

Homoseksüeller cinsel yönelimini ve cinsel tercihini doğal yani genlerin öngördüğü heteroseksüel yönelime değil bir sapma olan kendi cinsine yöneltmişlerdir. Homoseksüel Pedofili olarak bilinen çocuk yaştaki eşcinsteki kişilere cinsel ilgi duyma en sık rastlanılan homoseksüalite biçimidir.

Homoseksüellik ile ilgili bir gen tanımlanamamıştır. Ancak eşcinsel tercihi olan kişilerin yetiştirilme tarzı araştırıldığında sosyal öğrenmenin rolü göze çarpar. Aşırı koruyucu ve erkeklere düşman bir anne modeli ile zayıf, evle az ilgilenen veya sevgi vermeyen bir baba rollerini sık görürüz.

Eşcinsellik sapmış bir cinsel tercihtir, çocuklara Pedofili yani cinsel ilginin nasıl geni yoksa eşcinselliğin de geni yoktur. Ben böyle yaratılmışım demek yerine ben böyle yetiştirilmişim diyen eşcinseller daha doğruyu söylerler.

Eşcinselliğin oluşumunda sosyal öğrenmenin anlamlı rolü olduğuna göre eşcinselliği özendirme ve yüceltme eşcinsel nüfusunu artırmaktadır.

Eşcinselliğin doğal bir tercih olmadığını ve toplum da nüfusun çoğunluğunun eşcinsel olması durumunda çıkacak sosyal problemlerin neler olduğunu tartışmak homofobi değildir. Hemcinsi çocuklara cinsel ilgi gösterenlerle mücadele homofobi değildir. Ama eşcinselleri küçük düşürme homofobidir ve yanlıştır.

Eşcinseli aşağılayıcı yaklaşımlar nefreti artırarak doğal tartışmayı bozar. Bugün ABD’de önemli seçim tartışmaları eşcinsel evlilikleri serbest bırakılması ve eşcinsellerin askere alınmaması tartışmasıdır. AB’ye giriş sürecinde Türkiye’nin önüne bu konu gelmiştir.

Eşcinsellik şiddet ilişkisi

Türkiye’de eşcinseller doktor raporu ile askerden uzaklaştırılmaktadırlar. ABD’de eşcinsellerin en büyük talebi askere gitmemek ve eşcinsel evliliklerdir. Türkiye’de paralel dernekler gökkuşağı amblemli hareketleri ile aynı çaba içindedirler.

Irak ve Afganistan’da sivilleri öldürenlerin eşcinsel askerler olduğuna dair bilimsel bilgiyi bilmiyorum. Bence Sayın Ali Bulaç’ın kendi sözü olmayan aktardığı bilgi çok sağlıklı değil.

Eşcinsellerden nefret duygusunu ABD Ebugreybdeki görüntüleri direnişçilere katılımı önlemek için kullandı. Cezaevinde erkeklerin çıplak vaziyette üst üste yığılması eçcinsel ABD’li askerlerin marifeti olabilir. Iraklı direnişçilere ‘Cezaevine düşerseniz böyle olursunuz’ diye propaganda amaçlı o resimleri servis ettiği bilinmektedir.

Kazıklı Voyvoda örneği

Gerçi tarihte kazıklı Voyvoda olarak bilinen sırp komutan aynı zamanda eşcinseldi. Tarihin en büyük işkencesini Osmanlı askerlerine karşı yapmıştı. Makatında kazığa geçirdiği askerleri orgazmik bir zevkle seyredermiş. Benzer eylemlerin Irak ve Afganistan’da modern voyvodalar tarafından yapılmış olma ihtimali mümkündür. Ancak eşcinsellikle şiddet arasındaki ilişki ancak çocuklara cinsel taciz alanında çok yaygındır. Eğer bilginin kaynağını Sayın Bulaç verebilirse daha net konuşabiliriz.

Bir Kazıklı Voyvoda hikayeside 28 Şubat döneminde duyulmuştu. O dönemin cesur çıkışları ile bilinen bayan içişleri bakanına bir orgeneral ‘Söyleyin ona bizi dinlemezse onu kazığa geçiririz’ tehditi gönderdiği o bakanında ‘Tarihte muhaliflerini kazığa geçiren bir komutan var kazıklı Voyvoda, o da eşcinsel’ mesajını ünlü komutana geri gönderdiği söylenir eğer doğru ise.

Laik yaşam tarzı ahlak zabıtalığı

Konunun diğer tarafıda Eşcinsellere yaşam tarzları nedeniyle ayrımcılık yapılmasına karşı kampanya yürütenlerin çifte standartlarına dikkat çekmek istiyorum.

Bilindiği gibi son on 13 yıldır tolumda yaşam tarzı tartışmaları yoğun yaşanıyor. Başörtüsü ve çarşaf gibi kıyafertlere karşı ciddi ayrımcılık, nefret, korku ve psikolojik şiddet uygulanıyor.

Başörtülü ve İmam hatip kökenli gençler işe alınmıyorlar sadece devlet işine değil İş bankası, Akbank gibi bankalarda büyük işyerlerinde liyakatleri olduğu halde kıyafetleri nedeniyle ‘Laik ahlak yaşam tarzı’nı koruma adına ayrımcılık, nefret, korku ve taciz uygulanıyor. İşte ikna odaları ve okulda gizli namaz kılan gençlerin suçlu gibi teşhir edilmesi gibi… Aslında bu uygulama İslamofobi demektir.

Eşcinsellerin hakları için mücadele verenlerin ve ahlak zabıtalığının karanlık bir kafa olduğunu savunanların objektif olmalarını ne kadar bekleyeceğiz?

Bu çağda ahlak zabıtalığı olmaz diyenlerin başörtülü kızlara yaptıkları ‘Laik Yaşam Ahlak Zabıtalığı’ değil mi?

Homofobi gibi bir sosyal olguya karşı yapılan haklı mücadele gereklidir. Eşcinselliğe karşı çıkanlar da gerekçeleri ile fikir mücadelelerini yapmalıdırlar. Gelecek kuşaklarımızı toplumsal ahlakını kendi doğrularını savunma haklarına sahiptirler.

Aynı özgürlüğü dinini yaşamak isteyen kişilere göstermemek çifte standart değil mi? Eşcinsel müdafilerine duyurulur.

NEVZAT TARHAN – HABER 7


 420 defa okundu     Yazdır Yazdır      

Etiketler: , ,

Bu habere yapılan yorumları dilerseniz, RSS 2.0 beslemesini kullanarak takip edebilirsiniz.

Habere Yorum Yapın

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

Yorumunuz *

*
To prove you're a person (not a spam script), type the security word shown in the picture. Click on the picture to hear an audio file of the word.
Anti-spam image